Skip to main content
  • O Banku
  • O Banku

    O Banku

    Bank Spółdzielczy w Iłowej położony jest w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego. Jego działalność datuje się od 25 czerwca 1950 r. W tym dniu w Iłowej w obecności 20 osób odbyło się Zgromadzenie Założycielskie Spółdzielni pod nazwą "Gminna Kasa Spółdzielcza w Iłowej" z odpowiedzialnością udziałami. Stosownie do uchwalonego Statutu dokonano wyborów do Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

    Do Zarządu Spółdzielni zostali wybrani: Józef Bieda - mieszkaniec Gozdnicy jako przewodniczący Zarządu, Wiesław Pomarzański z Iłowej, Józef Mazur z Wymiarek, Czesław Waśkowski z Czyżówka i Zofia Poniewiera z Borowego. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Stanisław Wiśniewski - Iłowa, Aleksandra Świstkowa - Wymiarki, Józef Brzezicki - Iłowa, Jan Kowalczyk - Żaganiec i Florian Mencfeld - Witoszyn.

    Powstała Gminna Kasa Spółdzielcza została zarejestrowana 30 sierpnia 1950 r. w Rejestrze Spółdzielni pod Nr 176 prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Nowej Soli. Siedzibą Kasy była Iłowa, a terenem działania Gmina Iłowa i Witoszyn w powiecie Żagań.

    W skład ówczesnych Zarządów i Rad Nadzorczych wchodzili: Józef Bieda, Stanisław Banasiak, Kazimierz Błażejewski, Józef Brzezicki, Stefan Kloc, Stanisław Zawadzki, Włodzimierz Rubaszewski, Zygmunt Maj, Janina Pierścionek, Pior Kunsztowicz, Michał Kliszczak, Wincenty Kuzdrowski i Kazimierz Różycki.

    Funkcję kierowników Kasy, a następnie dyrektorów Banku pełnili kolejno: Franciszek Wierzbicki, Piotr Kunsztowicz, Ignacy Kuźniar, Józef Brzezicki, Ryszard Specht, Wacław Ożarowski, Stanisław Feduszczak, Tadeusz Przybyła, Jan Feduszczak i aktualnie Anna Krukowska.

    26 marca 1961 r. Walne Zgromadzenie Delegatów przyjęło nowy statut, zmieniło nazwę na "Bank Spółdzielczy w Iłowej" i ustaliło, że terenem działania będzie Gmina Iłowa, Osiedle Gozdnica, Gromady: Wymiarki i Konin Żagański oraz Osiedle Iłowa.

    W kolejnych latach następuje dalszy rozwój Banku - w roku 1977 siedzibę przeniesiono do nowego budynku przy ul. Kolejowej 4. Poprawie uległy warunki pracy pracowników, a Klienci od tej pory są obsługiwani w estetycznie urządzonej sali operacyjnej.

    Lata dziewięćdziesiąte to dynamiczny rozwój działalności Banku. W tym okresie Bank przeprowadził gruntowną modernizację budynku w Iłowej, zakupił nowy obiekt w Gozdnicy, a także wydzierżawił większy budynek na oddział w Wymiarkach. W roku 2000 teren działania rozszerzono poprzez otwarcie nowej placówki w Ruszowie (woj. dolnośląskie). W roku 2011 dokonano unowocześnienia i generalnego remontu PK w Gozdnicy oraz zakupiono nowy budynek w którym funkcjonuje PK w Ruszowie. z dniem 26.01.2017r. została otwarta nowa placówka Oddziału w Wymiarkach przy ulicy Ks. Witolda. Jest to nowo wybudowany obiekt spełniający najnowsze standardy. Dla Klientów uruchomiono bankomat czynny przez całą dobę.Wszystko to przyczyniło się do usprawnienia pracy i polepszenia jakości obsługi klientów.

    W czerwcu 2021 roku, Bank Spółdzielczy w Iłowej (jako bank przejmujący) połączył się z Bankiem Spółdzielczym w Trzebielu (bank przejmowany), dzięki czemu Bank rozszerzył obszar działania i oferuje swoje usługi także na terenie powiatu żarskiego w sześciu placówkach, z czego trzy są w Żarach - na ul. Wrocławskiej, ul. Okrzei i ul. Grunwaldzkiej oraz w Trzebielu, Jasieniu i Lubsku.

    Bank intensywnie uczestniczy w życiu społeczno-gospodarczym i kulturalnym Miasta Iłowa, Miasta Gozdnicy, Gminy Wymiarki, Ruszowa, Miasta Żary, Gmin Trzebiel, Jasień i Lubsko, dotując i sponsorując wiele istotnych dla społeczeństwa przedsięwzięć.

    Informacje formalno-prawne:

    Bank Spółdzielczy w Iłowej
    ul. Kolejowa 4, 68-120 Iłowa
    NIP 924-000-43-96
    Regon 000511255
    Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000052385
    SWIFT POLUPLPR
    IBAN: PL(26cyfr rachunku bankowego)
    Znajdziesz nas też tutaj

    Bank Spółdzielczy w Iłowej, tel. 68 360 03 45, Oddział w Żarach tel. 68 363 09 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.