Skip to main content
  • Banki Spółdzielcze BPS

Banki Spółdzielcze BPS

GRUPA BPS

Stabilni i silni w Grupie

307 Banków Spółdzielczych z całej Polski zrzeszonych jest z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A., tworząc wspólnie Grupę BPS. Rola Banku BPS polega na wspieraniu Banków Spółdzielczych w ich działalności. Bank BPS posiada także swoją sieć sprzedaży, dzięki której prowadzi działalność komercyjną.


Banki Spółdzielcze z Grupy BPS w liczbach:

  • Suma bilansowa na koniec lipca 2015 r. wynosiła prawie 68 mld zł (dokładnie 67,68 mld zł)
  • Każdego dnia obsługują 6 mln klientów
  • Posiadają prawie 3 tys. placówek i ponad 4,7 tys. bankomatów, co daje im pozycję w czołówce instytucji finansowych w Polsce
  • Stanowią ponad 6% sektora bankowego w Polsce

Bank BPS oraz zrzeszone z nim Banki Spółdzielcze obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwa. Oferują produkty, uwzględniając potrzeby regionów, w których działają. Mają szczególnie bliskie relacje z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Są ważnym elementem rodzimej gospodarki.

Dane finansowe za I półrocze 2015 r. potwierdzają, że sytuacja ekonomiczna Grupy BPS jest dobra. Zapewnia ona ciągłą i sprawną obsługę klientów korzystających z finansowania Banków Spółdzielczych oraz bieżącą obsługę depozytów. Mimo utrzymujących się od wielu miesięcy niskich stóp procentowych, powodujących zmniejszenie wpływów odsetkowych, Banki Spółdzielcze zrzeszone w Grupie BPS osiągają dodatnie wyniki finansowe. Mają także wysoki współczynnik wypłacalności, który kształtuje się na poziomie ponad 16%, tj. wyższym niż wymagany przez KNF. Dzięki racjonalnej polityce dywidendowej prowadzonej przez zarządy poszczególnych Banków tworzących Zrzeszenie ich kapitały własne są adekwatne do skali działalności. Depozyty klientów Banków Spółdzielczych i Banku BPS posiadają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zrzeszenie BPS dąży obecnie do stworzenia Systemu Ochrony Instytucjonalnej, który zagwarantuje płynność i wypłacalność Banków Spółdzielczych w nim uczestniczących. Rozpoczęte w tym celu działania są zgodne z dyrektywą unijną i wpisują się w proces zapewnienia stabilności sektora finansowego w Polsce i w Europie.

Blisko ludzi i lokalnych społeczności

Działalność Banków Spółdzielczych opiera się na bliskich i dobrych relacjach z klientami
i społecznością lokalną. Banki Spółdzielcze aktywnie uczestniczą w życiu środowisk,
w których działają, wspierają ich rozwój oraz podejmowane inicjatywy. Są prospołeczne, silnie zaangażowane w działalność edukacyjną, kulturalną, sponsoringową i charytatywną.
Banki Spółdzielcze funkcjonują, opierając się wyłącznie na polskim, rodzimym kapitale
i spełniają przy tym takie same wymagania finansowe co duże, międzynarodowe banki komercyjne. Skutecznie konkurują z bankami komercyjnymi, systematycznie podnoszą standard działania i jakość świadczonych usług oraz poszerzają paletę oferowanych produktów. Niezmiennie cieszą się wysokim zaufaniem swoich klientów.

TalentowiSKO – program dla dzieci i młodzieży

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS prowadzą nowatorski program edukacyjny dla dzieci i młodzieży pod nazwą TalentowiSKO. Łączy on naukę o przedsiębiorczości z misją rozwoju talentów dzieci i młodzieży. Uczy pozytywnego myślenia o pieniądzu. Promuje dobre nawyki oszczędzania i zaradność życiową.

Wspólnie od pokoleń

Sektor bankowości spółdzielczej ma długą i imponującą historię. Funkcjonuje od ponad 150 lat. Powstał pod zaborami, by wesprzeć gorzej sytuowane grupy społeczne: chłopów, rzemieślników i drobnych wytwórców, i utrzymać polski kapitał w polskich rękach. Działalność na rzecz lokalnych społeczności oraz wspieranie ich rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego do dziś leży u podstaw misji i działalności banków spółdzielczych.

Znajdź Banki Spółdzielcze Grupy BPS na:

facebook.com/NajblizejLudzi
facebook.com/TalentowiSKO
najblizejludzi.pl
talentowisko.pl

Znajdziesz nas też tutaj

Bank Spółdzielczy w Iłowej, tel. 68 360 03 45, Oddział w Żarach tel. 68 363 09 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.